Image for Past Star Award Winners

Past Star Award Winners

National FFA and Kansas FFA annually recognizes FFA members who rise to the top with the Star Awards. These members have gone above and beyond in their attitude, involvement, community service and supervised agricultural experience. Finalists for these awards have mastered skills in production, finance, and management.

American FFA Star Winners from Kansas


2017Austin Nordyke, HugotonStar in Agribusiness
2011Alex Goeckel, Washington CountyStar in Ag Placement
2007Caleb Alexander, Garden CityStar in Agribusiness
2003Orin Holle, AtwoodStar Farmer
2002Kyle Cott, Clay CenterStar in Ag Placement
2001Steven Friess, Labette CountyStar Farmer
1999Michael Springer, NeodeshaStar Farmer
1982Kevin Robinson, Mission ValleyStar Farmer
1975Dan Worcester, Hill CityStar Farmer
1957Jim Jarnigan, JetmoreStar Farmer
1935Paul Leck, WashingtonStar Farmer

Kansas FFA Star Winners


Star Farmer Winners
2021Wesley Denton,
Valley Heights
2020Levi Mewies,
Iola
2019Ethan Dickerson,
Natoma
2018Natalie Hawkins,
Atwood
2017Tyler Phillips,
Mission Valley
2016Samantha Beauchamp,
Holton
2015Wyatt Harting,
Norton
2014Caleb Obermeyer, Marysville
2013Zachary Foster,
Labette County
2012Greg Harris,
Chapman
2011Kaden Rousch,
Smith Center
2010Tyler Rose,
Washington County
2009Ben Meyer,
Linn
2008Miles Theurer,
South Haven
2007Eric Bekemeyer, Washington County
2006Clarke Nelson,
Northern Valley
2005Kyler Ohlde,
Linn
2004Chris Bamberger, Jetmore
2003Chase Bontrager,
Holton
2002Brent Overmiller,
Smith Center
2001Caleb McNally,
South Barber
2000Orinn Holle,
Atwood
1999Anthony Heigert, Wabaunsee
1998Steven Friess,
Labette County
1997Ervin Underwood, Mankato
1996Michael Springer, Neodesha
1995Elizabeth Neufeld,
Inman
1994Ryan Higbie,
Williamsburg
1993Jerrod Westfahl,
Haven
1992Brian Sinn,
North Central
1991Robert Duey,
North Central
1990Leland Porter,
Clay Center
1989John Stika,
Centre
1988Brad Grabs,
Chaparral
1987Bruce Livingston,
North Central
1986Tim Turek,
South Haven
1985Brad Swearingen, Hiawatha
1984Matt Wineinger,
Marion-Florence
1983Jeff Ochampaugh,
Plainville
1982Loren Pachta,
Belleville
1981Darrin Jesse,
Southeast
1980David Crosson,
Minneapolis
1979Kevin Robinson,
Mission Valley
1978Michael Smith,
Norton
1977Lorena Croucher,
Garnett
1976Monte Jessup, Phillipsburg
1975Jeff Stroup,
Prairie View
1974Kenneth Lankard,
Garnett
1973Alan Ochs,
Jetmore
1972Don Garlow,
Concordia
1971Dennis Bradford,
Jetmore
1970Ron Roth,
Clay Center
1969W. Benson Keil, Concordia
1968Kenneth Conway, Plainville
1967Michael T. Samples,
Erie
1966Robert E. Wiles,
Leoti
1965Myron D. Schmidt, Goessel
1964Donald McLaughlin,
Stockton
1963Vernon Mathes,
Harper
1962Dennie Dechert,
Colby
1961Ronald Mercer,
Columbus
1960Terry Hager,
Norton
1959Clint Birkenbaugh,
Kingman
1958Eldon Eastman,
Arkansas City
1957Leo Schwartz,
Hanover
Star in Agricultural Placement Winners
2021Nicole Haase,
Ellsworth
2020Tyler Nelson,
Washington County
2019Emily Swiger,
Coffeyville
2018Emily Glenn,
Scott City
2017Cordell Waggoner,
Haven
2016Austin Nordyke,
Hugoton
2015Tate Tremblay,
Hill City
2014Stone Hayden,
Chapman
2013Bryan Otott,
Washington County
2012Ethan Schwarz,
Oakley
2011Nicholas Peckman,
Paola
2010Kayla Schmitz,
Doniphan West
2009Garrett Lister,
Marysville
2008Ben Hutto,
Riverton
2007Ryan Windholz,
Hays
2006Jay Stamm,
Washington
2005Alex Gottlob,
Winfield
2004Caleb Alexander,
Garden City
2003Brock Peters,
Linn
2002Edwin Cooper,
Altoona-Midway
2001Joey McNaul,
Buhler
2000Angela Bramlage,
Troy
1999Michael Cosseman, Jetmore
1998Clint Church,
Iola
1997Dale Brown,
Girard
1996Nathan Shaffer,
Smith Center
1995Ryan Reiff,
Chapman
1994Trevor Lieb,
Pike Valley
1993Chris Cairns,
Concordia
1992Kim Whitney,
Norton
1991Brian Biddle,
Winfield
1990Steven J. Elstrom,
Salina
1989Jackie Coltrane, Southeast
1988Mark Stenho,
Belleville
1987Tray Rudman,
Paola
1986Devan Sarvar,
Iola
1985Kevin Pool,
Coffeyville
1984Todd Stritzke,
Caney
1983David Pachta,
Belleville
1982Mike Torrey,
Wamego
1981Daryl Cress,
Fredonia
1980Larry Wiezorek,
Washburn Rural
1979Mike Disberger,
Haven
1978R. Joe Harris,
Erie
1977C.J. Riemann,
Hill City
1976Charles Hatch,
Salina
1975John Bennett,
Erie
1974Vaughn Kirland,
Dodge City
Star in Agricultural Business Winners
202
1
Jay McClure,
Hugoton
2
0
2
0
Austin Simon,
Renwick 
2
0
1
9
Kylar Lee,
Burlington
2
0
1
8
Ryan Stewart,
Washington County
2
0
1
7
Deven Foster,
Labette County
2
0
1
6
Cole Riggin,
Riverton
2
0
1
5
Kord Curran,
Girard
2
0
1
4
Tristan Davis,
Central Heights
2
0
1
3
Rich Ryckert,
Paola
2
0
1
2
Nathan Doss,
Washington County
2
0
1
1
Dalton Black,
Buhler
2
0
1
0
Alex Goeckel,
Washington County
2
0
0
9
Tucker Stewart,
Washington County
2
0
0
8
Jesse Muller,
Labette County
2
0
0
7
Kally Hood,
Rock Creek
2
0
0
6
D. Austin Winter,
Holton
2
0
0
5
Kyle Smith,
Arkansas City
2
0
0
4
Clint Wahrman,
Atwood
2
0
0
3
Damian Helms,
Linn
2
0
0
2
Tyler Diepenbrock,
Centre